Biologická kontaminace prádla

Následující příspěvek je motivován zneklidňujícími zprávami o prodeji biologicky kontaminovaných a tím zdravotně závadných potravin některými nadnárodními obchodními řetězci. Na listeriózu zemřelo v České republice novorozené dítě. Po této zprávě v televizním programu následovala reklama se sborem tučňáků,. kteří nad krabicí prášku na praní se svítivým nápisem ICE pěli ódu na zářící čistotu prádla praného při nízkých teplotách. Běloskvoucí čistota prádla, hygienická čistota a vedle toho červi v paštikách a listerióza – zvláštní kokteil, ze kterého jde strach.

Snad to byl nápis ice, tedy led, snad emoce vyvolané zprávou o ztrátsotva narozeného ivota, snad také vzpomínka na vlastní dti, kdybyly jetv plenkách a moná i onen zvlátní kokteil, mpivádl k úvahám o mnoství ledu v srdcích poadatelmarketingovch tvanic na spotebitele mnohdy zabalench do ekologického pozlátka.

Vjem krabice s prákem a nízké teploty praní vak tyto úvahy velmi rychle peruily celkem jednoduchou otázkou. A co biologická kontaminace prádla?

Tato otázka mzaujala natolik, e jsem se oprostil od mylenek o úrovni hygieny vroby odpovdnosti a etice prodeje. Stejnnejsem v tchto oborech ani odborník, nejsem politik nebo zákonodárce, abych v rámci volii svěřené mi kompetence mohl realizovat alespotaková opatení, která by zabránila dalím podobnm a zbytenm tragediím.

Mm zájmem je prádelenská technologie. Otázka úspory vody a energie ve vztahu
k mikrobiologické kontaminaci prádla je zajímav
, avak opomíjenproblém. V tom spatuji urité riziko, které si jen málokdo vbec pipoutí. Z reklamy je patrné, e odpovdnost za tuto oblast mají tučňáci a prádlo, které o nízké teploty pímo adoní. Z textu na obale lze dovodit, e odpovdnost leí na stranspotebitele, protoe je projevem jeho vle pi jaké teplotbude prát své prádlo.

 

Celý článek si můžete stáhnout v PDF zde.Doporučujeme